lavish hera logo

Cildi Gençleştirmeye Yardımcı Temel Besinler

KATEGORİLER

Açılışa Özel
Kampanyalardan Yararlanmak
için Fırsatı Yakala!

Cildi Gençleştirmeye Yardımcı Temel Besinler

Cildi Gençleştirmeye Yardımcı Temel Besinler

Cildi Gençleştirmeye Yardımcı Temel Besinler

Zaman ilerledikçe gerek çevresel etmenler gerek genetiğe bağlı durumlar nedeniyle cildin yaşlanma süreci hız kazanabilir. Sağlıklı, ışıl ışıl parlayan ve etkileyici bir cildin sırları arasında vitamin ve mineraller bakımından zengin besinler yer alır.

Dengeli ve zengin içerikli besinlerin yer aldığı bir beslenme rutini belirlemek sağlıklı cildin silahlarındandır. Bu nedenle zamanın izlerini silmeye yardımcı olması ve yaşlanma sürecini çok daha yavaş hale getirmesi için bahsi geçen sağlıklı besinleri beslenme rutinlerinize ekleyebilirsiniz.

Cildi gençleştirmeye yardımcı temel besinlerin yanı sıra, istek ve ihtiyaçlarınıza göre tedaviler seçebileceğiniz Lavish Hera ayrıcalıkları ile deneyimleyebilirsiniz. Alanında uzman ve güler yüzlü ekibimizle birlikte güzelliğinizi taçlandıracak uygulamalardan dilediğiniz her an yararlanabilirsiniz.

Dilerseniz vitamin, mineral ve antioksidanlar bakımından zengin; cildi gençleştirmeye yardımcı temel besinleri birlikte inceleyelim.  

Antioksidan Kaynağı Zengin Besinler

Cildin gençleştirilmesi dendiğinde akla gelen en temel içeriklerden biri antioksidanlardır. Antioksidanlar bakımından zengin besinler cilde dolgunluk veren, kırışıklıkların dolmasına yardımcı olan ve sağlıklı bir ışıltı kazandıran besinlerdendir.

Antioksidan dendiğinde akla gelen ilk vitamin E vitaminidir. E vitamini, cildin nem dengesini koruyan, deriye esneklik kazandıran ve bu sayede ince kırışıklıkların görünümünü hafifleten bir içeriktir. E vitamini ve antioksidanlar bakımından zengin besinler aşağıdaki biçimde sıralanabilir:

 • Bitki bazlı yağlar; örneğin zeytinyağı, ayçiçek yağı gibi
 • Yağ bakımından zengin kuru yemişler; fındık, ceviz, badem vb.
 • Kırmızı et
 • Somon gibi yağ bakımından zengin balıklar

Kolajen İçeren Besleyici Ürünler

Kolajen, doğal olarak insan vücudunda bulunan ve zaman ilerledikçe üretimi yavaşlayan yapı taşlarından biridir. Bu nedenle hem beden sağlığını koruyabilmek hem de cildin esnekliğini muhafaza edebilmek için kolajen bakımından zengin besinler tercih edilmelidir.

Kolajen, cildin esnekliğini artırmanın yanı sıra ekstra bir dayanıklılık da kazandırır. Kuvveti artan esnek bir cilt neme doygun demektir. Bu da ince kırışıklıkların dolması ve çok daha genç bir görünümün zeminini hazırlar.

Vücut sağlığını koruyan, cilt kadar saç ve tırnakların gelişiminde de etkili besinlerin bazıları aşağıdaki biçimde sıralanabilir:

 • Yüksek protein içeren kırmızı ve beyaz et çeşitleri
 • Aminoasitler bakımından zengin yumurta
 • Yoğurt, peynir gibi süt ürünleri
 • Koyu yeşil yapraklı sebzeler; ıspanak, karalahana, pazı gibi
 • Kırmızı meyveler; böğürtlen, ahududu, çilek gibi

Demir İçeren Zengin Besinler

Demir, vücut için temel bir fonksiyonu bulunan en zengin içeriklerden biridir. Bu fonksiyon hücrelere oksijen taşımaktır. Oksijen, hücreleri besleyen ve dolayısıyla cildi de gençleştirmeye yarayan yaşam kaynağıdır. Bu nedenle demir içeren besinler beslenme rutinlerinde yer almalıdır.

Demir vücutta üretilmez. Kas ve kan hücreleri enzim bakımından zenginleşebilmek adına demire ihtiyaç duyar. Vücut için böylesine temel bir fonksiyonu bulunan bu elementi muhakkak besinler yardımıyla almak önemlidir.

Pek çok bitki yüksek oranda demir içerir. Ancak vücuda girecek demirin miktarından çok vücut tarafından daha fazla emilmesi önemlidir. Bu nedenle bitkisel bazlı demirin yanı sıra kırmızı ve beyaz ete de ağırlık verebilirsiniz.

Susam, fındık, fıstık, kaju gibi kuru yemişler de demir bakımından zengindir. Tüm bunların yanı sıra körü, zencefil gibi baharatlar da yüksek oranda demir içerir. Bu nedenle yemeklerinize ekleyeceğiniz baharatlar yardımıyla cildinizin gençleşme sürecine katkı sağlayabilirsiniz.

C Vitamini ile Gelen Gençlik Etkisi

Kolajenin cilt gençleştirmede ne kadar etkili bir yapı taşı olduğundan bahsetmiştik. C vitamini ve C vitamini içeren besinlerin sahip olduğu en dikkat çeken etmen kolajen üretimini desteklemektir. Bu nedenle C vitamini bakımından zengin besinlerin tüketilmesi büyük fayda sağlar.

C vitamini besinlerle birlikte alınan demirin emilebilmesi için vücut dinamiklerine yardımcı olur. Bu sayede cilt bariyerinin kuvvetlenmesine, kırışıklık görünümünün hafiflemesine ve saç ile tırnak gelişimine katkı sağlar.

C vitamininden maksimum oranda faydalanabilmek için bu vitamini içeren besinlerin fazla ısıya maruz kalmaması önemlidir. Ayrıca metal bıçak ve benzeri materyalleri bu besinlerin parçalanmasında kullanmamaya özen göstererek çok daha etkin bir deneyim elde edebilirsiniz.

Bol miktarda C Vitamini içeren, kolajen üretimini desteklemenin yanı sıra aynı zamanda antioksidan kaynaklarından olan ve ışıl ışıl bir görünümün temellerini hazırlayan bazı besinler şu şekilde sıralanabilir:

 • Narenciye meyveleri; portakal, greyfurt, mandalina, limon gibi
 • Kivi
 • Ananas
 • Yeşil yapraklı sebzeler; maydanoz, marul gibi
 • Kırmızı biber

Omega 3: Cilt Gençleştirmede Vazgeçilmez Tercih

Yağlar, şüphesiz yemeklere lezzet veren en temel besinlerin başında gelir. Lezzet artırıcılığının yanı sıra enerji kaynaklarından biri olarak da değerlendirilir. Sağlıklı bir cildin vazgeçilmez yağ asitlerinden Omega 3, zengin yağ içeriklerinden alınabilir.

Omega 3 dendiğinde akla gelen en temel besinlerden biri somondur. Tıpkı somon gibi yağlı ve besleyici bir diğer balık tunadır. Cildin nemli kalmasına, hücrelerin beslenmesine ve çok daha sağlıklı bir efekte kavuşmaya yardımcı Omega 3’ü beslenme rutinlerinizden eksik etmemelisiniz.

Hayvansal besinlerin yanı sıra ceviz, keten tohumu gibi besinlerden de Omega 3 alabilir, beslenme rutinlerinizi çok daha zengin hale getirebilirsiniz.

Şüphesiz besinler cildin gençleştirilmesine yardımcı olan yaşam kaynakları arasında değerlendirilir. Dengeli ve etkili bir beslen rutini edinmek bu bağlamda fayda sağlayabilir. Tüm bunların yanı sıra Lavish Hera ayrıcalıkları ile elde edebileceğiniz pek çok uygulama da güzelliğinizi taçlandırmaya yardımcı olur.

Genel
Whatsapp Destek
Whatsapp